دنیای خودرو
قالب وبلاگ

عکس: آخرین محصول سیتروئن ( متروپلیس)تاريخ : یکشنبه ۱٩ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ٧:٤۸ ‎ب.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

ارزیابی کیفی خودروها در اسفند 88 ؛ بنز اول، پراید 141 آخر

تایج ارزیابی سطح کیفی خودروهای داخلی در اسفند ماه سال گذشته در حالی اعلام شد، که طی آن، بنز E350 در صدر جدول رده بندی نشست و پراید 141 نیز همچنان قعرنشینی خود را حفظ کرد.

در این ارزیابی که توسط سازمان بازرسی کیفیت و استاندارد انجام شده و روی سایت رسمی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرار دارد، 25 خودرو سواری تولید داخل، مانند ماه‌های گذشته در ۹ معیار سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان، موتور و انتقال قدرت، ترمز، تجهیزات الکتریکی، تزئینات داخلی و خارجی، صداهای غیرعادی، بدنه، نفوذ آب و رنگ مورد بررسی کیفی قرار گرفته و با توجه به نمرات منفی، در سه گروه خیلی خوب، خوب و قابل قبول دسته بندی شده اند.

خودروهای با امتیاز منفی بین صفر تا ۱۲۰ در گروه خیلی خوب، بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ در دسته خوب و بین ۲۰۰ تا ۲۷۷ نیز در سبد خودروهای قابل قبول جای گرفته‌اند. در این رده‌بندی‌ها البته خودروهایی که نمره منفی آنها بین ۲۷۷ تا ۴۱۰ باشد در گروه حداقل قابل قبول و آنهایی که نمره منفی‌شان بیش از ۴۱۰ باشد غیرقابل قبول به حساب آمده و اجازه تولید نخواهند داشت. این در شرایطی است که طی رده‌بندی دی‌ماه هیچ‌یک از 28 خودرو تحت ارزیابی در این دو گروه قرار نگرفته‌اند. از نکات قابل توجه رده‌بندی سطح کیفی خودروهای داخلی در آخرین ماه سال 88، می‌توان به غیبت مزدا3، نیسان رونیز و پراید نسیم اشاره کرد، محصولاتی که احتمالا به دلیل تیراژ اندک طی اسفند، در ارزیابی کیفی این ماه غایب هستند.

صدرنشینی بنز با صداهای غیرعادی

مرسدس بنز E350 که مانند دیگر هم خانواده‌های خود، قرار است با خودروسازی ایران، وداع کند، طی ارزیابی اسفند ماه، با 5.7 امتیاز منفی، در صدر جدول نشسته است.

این محصول که در ایران خودرو به مونتاژ می‌رسد، تنها در معیار صداهای غیرعادی، نمره منفی دارد. صدرنشینی بنز در شرایطی است که بنابر اعلام دایملر، این شرکت همکاری‌های خود با خودروسازی ایران را قطع خواهد کرد و با این حساب بنزی‌ها آخرین روزهای حضور خود در ایران را پشت سر می‌گذارند.

صدرنشینی E350 در حالی است که مونتاژی چشم بادامی پارس خودرو یعنی ماکسیما، با 8.20 امتیاز منفی در رده دوم جدول قرار دارد.

این خودرو در سه معیار تزئینات، بدنه و رنگ نمره منفی کسب کرده و بالاترین آن با معیار رنگ در ارتباط است.

پس از ماکسیما، هم وطن آن یعنی گرند ویتارا در حالی سوم جدول شده که تنها 3.2 نمره منفی، بیش از ماکسیما کسب کرده است.

گرند ویتارا که در ایران خودرو خراسان و تحت لیسانس شرکت سوزوکی ژاپن مونتاژ می‌شود، در معیارهای تزئینات، بدنه و رنگ، امتیاز منفی به خود می‌بیند.

پس از ویتارا، هیوندایی آوانته با 9.25 امتیاز منفی، چهارم جدول شده و در چهار معیار تجهیزات الکتریکی، تزئینات، بدنه و رنگ امتیاز منفی دارد. آوانته از تولیدات بخش خصوصی کشور به حساب می‌آید و تحت لیسانس هیوندایی کره، در راین خودرو مونتاژ می‌شود.

رده‌های فرانسوی

اما نگاهی نیز به رده‌های پنجم تا دهم جدول که در اختیار فرانسوی‌ها است بیندازیم.

رده پنجم در حالی به پژو 206 هاچ‌بک رسیده که این خودرو به جز ترمز و نفوذ آب، در سایر معیارها نمره منفی دارد و بالاترین آن با بخش تزئینات در ارتباط است.

با فاکتور گرفتن از بنز، پژو 206 کمترین نمره منفی را در بخش رنگ بین کل خودروهای تحت ارزیابی اسفندماه، به خود اختصاص داده است. پس این محصول، نماینده رنو یعنی مگان در شرایطی ششم شده که تنها در 3 معیار تزئینات، بدنه و رنگ، امتیاز منفی به خود می‌بیند.

این محصول مونتاژی پارس خودرو 8.27 امتیاز منفی دارد و بالاترین آن به تزئینات مربوط است.

زانتیا نیز که با 30 امتیاز منفی پشت سر مگان قرار گرفته، در پنج معیار تجهیزات الکتریکی، تزئینات، بدنه، رنگ و نفوذ آب، نمره منفی دارد و بالاترین آن به بخش بدنه مربوط است.

اختلاف کیفی در تندر-90

اما سری هم به تندر-90 بزنیم. در رده‌بندی اسفند ماه، تندر ایران خودرو تنها به واسطه سه دهم امتیاز منفی کمتر، بالاتر از همتای پارس خودرویی خود قرار دارد و 30 امتیاز منفی به دست آورده است. این محصول که هشتمین عضو جدول به حساب می‌آید در معیارهای تزئینات، صداهای غیرعادی، بدنه و رنگ نمره منفی به خود می‌بیند و بالاترین آن به بخش بدنه مربوط است.

تندر پارس خودرو نیز که در همان معیارهای همتای ایران‌خودرویی خود، امتیاز منفی کسب کرده، با 3.30 نمره منفی در جایگاه نهم جدول جای گرفته است.

بالاترین امتیاز منفی این محصول، مشترکا به دو معیار تزئینات و رنگ مربوط می‌شود.

هم ایران خودرو و هم پارس خودرو، تامین قطعات خود را از طریق رنوپارس انجام می‌دهند و شرکت رنو بر قطعات به کار گرفته شده در تندرهای تولیدی آنها نظارتی سخت گیرانه دارد.

اما پس از تندر پارس خودرو، یک فرانسوی دیگر با نام پژو 206 صندوق دار با نمره منفی 6.30 جای دارد. این محصول به جز سیستم تعلیق و نفوذ آب، در همه معیارها امتیاز منفی کسب کرده و بالاترین آن نیز به بخش بدنه مربوط می‌شود.

رده‌های خصوصی

رده‌های یازدهم و دوازدهم جدول در شرایطی به خودروهای بخش خصوصی رسیده که هیوندایی ورنا با 5.42 امتیاز منفی، یازدهم است و در چهار معیار تزئینات، تجهیزات الکتریکی، بدنه و رنگ امتیاز منفی به خود می‌بیند.

این محصول در راین خودرو و تحت لیسانس هیوندایی به مونتاژ می‌رسد.

فولکس گل نیز که دوازدهم است، در پنج معیار سیستم موتور، تجهیزات الکتریکی، تزئینات، بدنه و رنگ امتیاز منفی دارد. نمره منفی این محصول در معیار سیستم موتور بالا به نظر می‌رسد.

ظاهرا تولید گل متوقف شده و این آلمانی، راین خودرو را ترک کرده است.

پس از این محصول، ریو در شرایطی در رده سیزدهم جدول قرار گرفته که در تمام معیارها امتیاز منفی دارد و مانند گل نمره منفی بالایی در معیار سیستم موتور به خود می‌بیند.

اما نگاهی نیز وضعیت کیفی سمند، پژو 405 و پارس بیندازیم.

سمند که با 3.105 امتیاز، بالاتر از پژو 405 و پارس، قرار گرفته و عضو پانزدهم جدول به حساب می‌آید، به جز سیستم تعلیق، در باقی معیارها امتیاز منفی به خود می‌بیند.

بالاترین نمره منفی این خودرو در بخش تزئینات به دست آمده است.

پس از سمند، با پژویی‌های پرمصرف ایران خودرو روبه‌رو می‌شویم که در رده‌های پانزدهم تا هجدهم جدول قرار دارند.

پژو پارس، محصول قدیمی و پرمصرف ایران خودرو در حالی در مدل خراسانی خود، 106 امتیاز منفی کسب کرده که در تمام معیارها نمره منفی دارد.

مدل تهرانی پارس نیز با یک امتیاز منفی بیشتر و کسب نمره منفی در تمام معیارها، در دو رده بعد قرار گرفته است. بین این دو نیز در شرایطی پژو 405 خراسان، شانزدهم جدول شده که تنها در معیار نفوذ آب، امتیاز منفی ندارد.

405 تولید تهران نیز با کسب نمره منفی در تمام معیارها، هجدهمین عضو جدول و آخرین محصول گروه خیلی خوب‌ها به شمار می‌رود.

دو رکورد منفی برای MVM صدرنشین

حال به سراغ گروه خوب‌ها برویم، گروهی که MVM چینی صدرنشین آن است. MVM، محصول کوچک بخش خصوصی خودروسازی ایران، 7.146 نمره منفی کسب کرده و این موضوع از افزایش نمرات منفی MVM در مقایسه با ارزیابی بهمن ماه حکایت می‌کند.

این محصول چینی همچنین رکورددار نمره منفی در معیار سیستم موتور و تجهیزات الکتریکی بین 25 خودرو تحت ارزیابی اسفند ماه، به شمار می‌رود.

MVM در سیستم تعلیق، ترمز، صداهای غیر عادی و نفوذ آب، امتیاز منفی ندارد. لیفان دیگر چینی مونتاژی در کشور نیز که پشت سر MVM قرار گرفته، به جز ترمز، صداهای غیرعادی و نفوذ آب، در باقی معیارها امتیاز منفی دارد و در مجموع، 150 امتیاز منفی کسب کرده است.

پس از این محصول مونتاژی بخش خصوصی، به پژو روآی سال می‌رسیم که 5.150 امتیاز منفی به خود می‌بیند و در تمام معیارها نیز نمره منفی دارد. این خودرو که جایگزین مدل قدیمی روآ شده، طی رده بندی اسفند ماه، بیشترین نمره منفی را در معیار سیستم تعلیق بین کل خودروهای تحت ارزیابی، به خود اختصاص داده است.

پس از روآ به سایپا 132 می‌رسیم، خودرویی که در تمام معیارها منفی است و رکورددار نمره منفی در دو معیار نفوذ آب و صداهای غیرعادی، بین 25 خودرو تحت ارزیابی اسفند ماه، به شمار می‌رود.

پس از 132، پراید صبا با 2.185 منفی، رده بیست و پنجم جدول را در اختیار دارد و در بخش رنگ، رکورددار نمره منفی به حساب می‌آید.

در رده بیست و چهارم جدول نیز پراید پارس خودرو در شرایطی جا خوش کرده که علاوه بر کسب نمره منفی در تمام معیارها، در دو بخش بدنه و ترمز، نیز رکورددار کسب امتیاز منفی به شمار می‌رود.

فقط سایپا 141 قابل قبول است!

سایپا 141، قعرنشین همیشگی جدول رده‌بندی سطح کیفی خودروهای داخلی نیز، که در تمام معیارها امتیاز منفی به خود می‌بیند، در معیار تزئینات، بیشترین نمره منفی را بین خودروهای تحت ارزیابی اسفند 88 به خود اختصاص داده است.

این محصول تنها عضو گروه خودروهای قابل قبول به شمار می‌رود.تاريخ : پنجشنبه ٩ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ۸:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

گرانی و رکود در بازار خودرو

گرچه بازار خودرو، این روزها مانند بسیاری از بازارهای دیگر کشور در رکود به سر می‌برد و خرید و فروش در آن، رونقی ندارد، اما در همین شرایط نیز برخی خودروها با افزایش قیمت روبه‌رو و گران شده‌اند.

آن‌طور که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت می‌گویند، این روزها بازار «امن و امان» است و مشتریان رغبتی به خرید، از خود نشان نمی‌دهند. به گفته آنها، این رکود از اوایل امسال گریبان بازار را گرفته و نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی درباره آینده خرید و فروش خودرو در کشور داشت، با این حال به نظر می‌رسد طبق روال سال‌های اخیر، رکود بازار خودرو تا اوایل تابستان ادامه خواهد داشت و پس از آن و با توجه به آغاز مسافرت‌های تابستانی، رونق تا حدی به بازار خودرو کشور بازمی‌گردد. 

این موضوع البته در شرایطی است که اتفاقات احتمالی در زمینه میزان سهمیه و قیمت بنزین، تاثیری بسزا در آینده بازار خودرو کشور خواهد داشت. 

گرانی ریو به دست سایپا
اینکه سایپایی‌ها با مجوز وزارت صنایع و معادن، قیمت کارخانه‌ای ریو را افزایش داده اند یا بی مجوز، مشخص نیست، اما به هر حال قیمت این مونتاژی کره‌ای، هم‌اکنون با صعودی 500 هزار تومانی به 14 میلیون و 150 هزار تومان در بازار رسیده است. 

مسوولان سایپا البته در گذشته نیز یکبار دیگر و بدون مجوز وزارت صنایع، نرخ کارخانه‌ای ریو را افزایش دادند، اما در آن زمان با دستور مستقیم این وزارت، قیمت این خودرو به حالت سابق بازگشت. باید منتظر ماند و دید آیا اهالی نارنجی پوش جاده مخصوص، با کسب اجازه از اهالی ساختمان شماره یک خیابان سمیه، ریو را گران کرده‌اند یا اینکه باز هم وزارت صنایع، دستور بازگشت قیمت ریو به حالت سابق را صادر خواهند کرد؟ 

تندر گران شد
تندر-90 نیز مانند ریو، با افزایش قیمت روبه‌رو و گران شد. این گرانی البته از سوی خودروسازان نبوده و ظاهرا شرایط خاص تولید و کمبود این خودرو در بازار، سبب افزایش قیمت تندر-90 شده است. آن‌طور که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، عنوان می‌کنند، در حال حاضر تندر E2 با قیمتی معادل 15 میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رسد. این خودرو به ایربگ سمت راننده و شاگرد و همچنین ترمز ضدقفل مجهز است. 

تندر E1 نیز که از ایربگ سمت شاگرد، بی‌بهره است، هم‌اکنون در مدل مجهز به ترمز ضدقفل خود، نرخی برابر با 13 میلیون و 100 هزار تومان دارد، این در شرایطی است که مدل بدون ترمز ضدقفل این خودرو، با قیمت 12 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.همچنین E0 نیز به عنوان ساده‌ترین مدل تندر، در حال حاضر با قیمت 11 میلیون و 450 هزار تومان به فروش می‌رسد.این مدل تندر، فاقد ترمز ضدقفل است.طبق آخرین اخبار، تندر -90 هنوز هم وضعیت تولید مناسبی ندارد و این موضوع، دلیل اصلی گرانی آن در بازار است. 

سراتو 37 میلیونی
اگر شنیدید که سراتو با قیمتی معادل 37 میلیون تومان، در بازار به فروش می‌رسد، اصلا تعجب نکنید، زیرا این قیمت به مدل جدید این خودرو مربوط می‌شود و سراتوهای قدیمی با همان نرخ قبلی، 29 میلیون و 500 هزار تومان، به فروش می‌رسند. به گفته فعالان بازار، سراتوی جدید به تازگی وارد کشور شده و اتاقک آن با مدل قبلی این خودرو متفاوت است. 

ایران خودرویی‌ها
نگاهی نیز به بازار محصولات ایران خودرو بیندازیم، بازاری که در حال حاضر آرام است و نوسان خاصی در آن به چشم نمی‌آید. هم‌اکنون پژو 206 تیپ 2 با قیمتی برابر با 14 میلیون و 50 هزار تومان به فروش می‌رسد.
 
این محصول به ترمز ضدقفل مجهز است. اما در خانواده 206 صندوق دار، هم‌اکنون مدل V8 با قیمت 16 میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رسد، اما206 صندوق دار V9 نرخی برابر با 19 میلیون و 500 هزار تومان دارد. V20 نیز که ساده‌ترین مدل صندوق‌دارهای 206 به حساب می‌آید، در حال حاضر با همان قیمت ماه‌های اخیر خود یعنی 13 میلیون و 900 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. 

از سوی دیگر دو محصول استراتژیک و پرمصرف ایران خودرو یعنی پژو 405 و پارس نیز طی این هفته با ثبات قیمت روبه‌رو بودند و نرخ آنها دست نخورد، به‌طوری‌که هم‌اکنون پژو 405، در مدل بنزینی خود با نرخ 13 میلیون و 150 هزار تومان به فروش می‌رسد و این در شرایطی است که مدل دوگانه سوز 405 به دلیل کمبود عرضه، با همان نرخ 14 میلیون و 600 هزار تومان خود خرید و فروش می‌شود . اما در کنار 405، پارس نیز در مدل بنزینی خود در حال حاضر قیمتی برابر با 17 میلیون و 150 هزار تومان دارد. 

مدل دوگانه سوز این محصول نیز یک میلیون گران‌تر به فروش می‌رسد. پارس نیز مانند 405، مصرف سوخت بالایی دارد و احتمالا طی سال آینده با توجه به گرانی نرخ بنزین، با کمبود تقاضا روبه‌رو خواهد شد. 

ثبات قیمت در سمند
سمند را باید جزو با ثبات‌های بازار خودرو کشور در نمودار قیمت به حساب آورد.در حال حاضر سمند معمولی بنزینی قیمتی برابر با 13 میلیون و 500 هزار تومان دارد و سورن نیز با نرخ 16 میلیون و 600 هزار تومان به فروش می‌رسد. 

سایپا منهای ریو
در حال حاضر پراید معمولی بنزینی با قیمت هفت میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و مدل دوگانه سوز آن نیز نرخی برابر با هشت میلیون و 700 هزار تومان دارد.همچنین مونتاژی فرانسوی سایپا یعنی زانتیا نیز در حال حاضر با قیمت 27 میلیون و 400 هزار تومان به فروش می‌رسد. تاريخ : پنجشنبه ٩ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ۱:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

مقایسه تعرفه واردات خودرو در ایران با سایر کشورها

هرچند تردد خودروهای وارداتی در خیابان های کشور از سال 83 و با آزاد سازی واردات خودرو در کشور آغاز شد، اما طی دوسال گذشته تردد این خودروها در کشور افزایش چشمگیری یافته، به طوری‌که هم‌اکنون خیابان های کشور به محل جولان خودروهای وارداتی تبدیل شده و هر روز نیز بر آمار این خودروها در کشور افزوده می‌شود،

این امر در حالی است که خودروهای وارداتی به یمن تعرفه 90 درصدی که با توجه به عوارض جانبی به 110 درصد می‌رسد، در بازار داخلی با چندین برابر قیمت واقعی عرضه می‌شود. از سوی دیگر به تعرفه‌ مذکور باید سود وارد کننده را نیز افزود، که این امر بیانگر آن است که خریداران باید خودروهای وارداتی را با دو و نیم برابر قیمت واقعی خریداری کرده یا اینکه به خودروهای داخلی بسنده کنند.


این امر در حالی است که ارزش واقعی خودروهای داخلی نیز در بازار جهانی به دلیل ثابث بودن مدل خودرو سالانه کاهش می‌یابد به‌طوری‌که در سال گذشته متوسط قیمت خودروهای صادراتی از سوی خودروسازان به شش هزار دلار رسید، اما نرخ این خودروها در داخل کشور بیش از رقم مذکور است، که این امر موجب می‌شود تا به دلیل انحصاری بودن بازار داخلی مابه‌التفاوت قیمت خودروهای عرضه شده در کشور و خودروهای صادراتی را خریداران داخلی پرداخت کنند تا به این طریق زیان خودروسازان داخلی جبران شود.

افزون بر تفاوت قیمت، خریداران ناچار به خرید خودروهایی هستند که از لحاظ کیفی و ایمنی در سطح بسیار پایینی قرار دارند.

مشکلات کیفی و در برخی مواقع ناایمن بودن خودروهای داخلی موجب شد تا اواخر سال گذشته نمایندگان مجلس کاهش یکباره تعرفه را در دستور کار خود قرار دهند، به طوری‌که براساس مصوبات مجلس تعرفه 90 درصدی واردات خودرو برای سال جاری 70 درصد پیش‌بینی شد، اما تعرفه مذکور در راستای حمایت از خودروسازان داخلی در ابتدای سال جاری مسکوت ماند و تغییر مجدد آن در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت.

تعرفه در کشورهای همسایه

اما نکته‌ای که در خصوص تعرفه واردات خودرو، خودنمایی می‌کند، پایین بودن تعرفه واردات در کشورهای اطراف ایران است، به طوری‌که براساس آمار اعلام شده از سایت وزارت بازرگانی آمریکا تعرفه واردات خودرو در اغلب کشورهای اطراف ایران کمتر از 20 درصد است.

بر اساس آمار مذکور تعرفه واردات خودرو در کشور بحرین، آذربایجان و عمان 20 درصد در نظر گرفته شده ،اما رقم مذکور درکشور پاکستان به 15 درصد می‌رسد. رقم در نظر گرفته شده در کشورهای مذکور در حالی است که با نگاهی به آمار واردات خودرو در کشورهای قطر، عربستان و امارات می‌توان گفت که واردات خودرو به این کشورها با توجه به تعرفه 5 درصدی به راحتی انجام می‌گیرد.

علاوه بر کشورهای اطراف ایران که بعضا مسوولان نبود صنعت خودروسازی در این کشورها را عمده دلیل پایین بودن تعرفه واردات خودرو اعلام می‌کنند، با مشاهده آمار واردات خودرو در کشورهای آسیایی تولیدکننده خودرو نیز مشخص می‌شود که این کشورها نیز از تعرفه پایین بهره می‌برند، به‌طوری‌که بر اساس آمار مذکور تعرفه واردات خودرو در کشور کره 10 درصد است و ژاپن دیگر تولیدکننده جهانی خودرو تعرفه‌ای برای واردات خودرو در نظر نگرفته و واردکنندگان تنها ملزم به پرداخت 8 درصدی مالیات بر ارزش افزوده هستند، علاوه بر کره و ژاپن دیگر خودروساز اطراف ایران یعنی ترکیه نیز برای واردات خودرو تعرفه متغیر 18 تا 26 درصدی در نظر گرفته تا به این طریق شرایط برای ورود خودرو در این کشور به راحتی فراهم شود به طوری‌که خودروسازان برای ورود به بازار این کشور تنها ملزم به رعایت استانداردهای در نظر گرفته شده از سوی ترکیه هستند.

تعیین تعرفه حداقلی واردات خودرو در کشورهای دارای سایت موجب پیشرفت صنعت خودروسازی در این کشورها شده و در خصوص کشورهای واردکننده نیز رشد ایمنی خودروهای این کشورها را به همراه داشته است.

 

اما طی سال‌های گذشته و به منظور حمایت از خودروسازان داخلی تعرفه واردات خودرو در ایران چندین برابر کشورهای همسایه در نظر گرفته می‌شود تا شاید با حمایت‌های همه جانبه صنعت خودروسازای داخلی رشد کند، به‌طوری‌که در ایران و در اولین سال آزادسازی واردات خودرو به کشور یعنی سال 83، مسوولین تعرفه 120 درصدی را برای واردات خودرو در نظر گرفتند و مقرر شد که سالانه تعرفه واردات خودرو 20 درصد کاهش یابد تا بازار داخلی برای ورود به سازمان تجارت جهانی آماده شود؛ اما کاهش 20 درصدی تعرفه تنها در سال 84 اعمال شد و پس از آن در فاصله سال‌های 84 تا 88 تعرفه واردات تنها 10 درصد کاهش یافت؛ چراکه به اعتقاد مسوولین کاهش تعرفه به زیان صنعت خودروسازی کشور است.

در سال 89 نیز هرچند در ابتدای امر کاهش 20 درصدی تعرفه واردات خودرو در نظر گرفته شده بود اما تعرفه 70 درصدی با گذشت یک ماه از سال جاری هنوز به مرحله اجرا گذاشته نشده به‌طوری‌که احتمال تغییر آن بسیار است.

 

 

قیمت واقعی خودروها

از سوی دیگر خریداران خودروهای وارداتی علاوه بر پرداخت عوارض 90 درصدی ملزم به پرداخت عوارض جانبی نیز هستند،به طوری‌که از نیمه دوم سال 87 واردکنندگان خودروهای با مصرف کمتر از شش لیتر ملزم به خروج یک خودروی فرسوده، خودروهای با مصرف بیش از 6 لیتر و کمتر از 10 لیتر اسقاط دو خودروی فرسوده و برای خودروهای با مصرف بیش از 10 لیتر اسقاط سه خودروی فرسوده ضروری شد که این امر افزایش قیمت یک‌میلیون و 500 هزار تا چهارمیلیون و 500 هزار تومانی خودروهای وارداتی را در بردارد. علاوه بر این عوارض واردکنندگان ملزم به پرداخت سهم پنج‌درصدی واردات، سهم پنج‌درصدی مصرف‌کننده و هزینه بیمه، شماره‌گذاری، حمل‌و‌نقل و ثبت سفارش نیز هستند.

به عوارض مذکور باید سود 10 درصدی وارد کننده را نیز افزود که این عوارض موجب می‌شود واردکننده 100 درصد قیمت خودروی خریداری شده را به دولت پرداخت کند که این امر رشد 5/2 درصدی قیمت خودروهای وارداتی را در بر داشته است.

براساس نرخ‌های اعلام‌شده از سوی سایت یکی از شرکت‌های واردکننده رسمی خودرو به کشور قیمت خودروهای عرضه‌شده در بازار دو برابر قیمت خریداری شده از سوی واردکننده در حوزه خلیج فارس است که این امر با توجه به پرداخت هزینه ترخیص خودرو از گمرک هزینه شماره‌گذاری، هزینه خروج یک تا سه خودرو فرسوده صورت می‌گیرد. براساس نرخ‌های اعلام‌ شده از سوی این سایت عوارض پرداخت شده برای برخی خودروهای وارداتی به بیش از 100میلیون تومان می‌رسد که این عوارض بیشتر شامل خودروهای متعلق به شرکت‌های بنز و بی‌ام‌و می‌شود، به طور مثال خودروی بنز CLS-class در خلیج فارس با قیمت 125میلیون تومان خریداری می‌شود؛ اما پس از اخذ عوارض از سوی دولت قیمت آن به 285 میلیون تومان می‌رسد که این امر موجب شده قیمت این خودروها بیش از نرخ اصلی آن باشد. در جدول زیر نرخ برخی خودروها در خلیج فارس و بازار داخلی مقایسه می‌شودتاريخ : دوشنبه ٦ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ٥:۳٩ ‎ق.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

مشخصات خودروی پژو 405 جی ال ایکس

کارایی


مدل موتور : XU 7 JP/L3
حجم موتور : 1761cc
سیستم سوخت رسانی : کاربراتور
حد اکثر سرعت : 182 KM/HR
نسبت تراکم : 8
تعداد سیلندر : 4
حداکثر توان موتور : 100 HP در6000 دور بر دقیقه
Aحداکثر گشتاور: 153 Nm در 3500 دور در دقیقه
شتاب از 0 تا 100 کیلومتر در ساعت : 11.8 ثانیه
مصرف (لیتر در صد کیلومتر)

با سرعت 90 کیلومتر در ساعت : 7.8
گیربکس

دستی 5 سرعته
نسبت دنده 1 0.2894
- 2 0.5384
- 3 0.7812
- 4 1.0512
- 5 1.3428
- عقب 0.3000
- خروجی 17x77

لاستیکها

اندازه لاستیکها : 185/65 R14
ظرفیت

ظرفیت مخزن سوخت: 70 لیتر


وزن (kg)


وزن خودرو : 1100
وزن روی اکسل جلو : 670
وزن روی اکسل عقب : 420
حداکثر وزن مجاز خودرو : 1550
حداکثر وزن مجاز خودرو با تریلر : 2750
سیستم الکتریکی

باطری : 55 Ah
دینام : 80 A
استارت : 1.1 Kw
سیستم فرمان

قطر دایره دوران : 11 متر
جعبه فرمان هیدرولیک - شانه ای
تعلیق

مک فرسون : جلو
فنر پیچشی : عقب
سیستم ترمز

دیسکی پره دار : ترمز جلو
کاسه ای : ترمز عقب
نوع کلاچ : کنترل کابل / منفرد خشک
دورسنج موتور
صداگیر زیر در موتور
انتقال چرخ زاپاس به داخل صندوق عقب
فوم نگهدارنده ابزارهای داخل چرخ زاپاس
سیستم خودکار قطع سوخت در مواقع اضطراریتاريخ : جمعه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ٤:٤٢ ‎ق.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

مشخصات پژو 405 اس ال ایکس

کارایی


نوع موتور : XU7JP/L3
حجم موتور : 1761
تعداد سیلندر : 4
نسبت تراکم : 9.25:1
قدرت موتور : 6000@97
148 @ 3500 RPM :حداکثر گشتاور
سیستم انژکتوری :SLC
نوع سوخت : بنزین , بی سرب, RON 95 Min.
تعداد سوپاپ : 8
سیستم احتراق : pentroof
استاندارد حد آلایندگی : EUROII
سیستم سوخت : انژکتوری
کاتالیست اگزوز : PGM 20
مصرف (لیتر در صد کیلومتر)

میانگین مصرف خارج شهر : 7.4 lit
میانگین مصرف داخل شهر :12.8 lit
میانگین مصرف ترکیبی: 8.98lit
حدآلایندگی گاز مونوکسید کربن : 2.2 gr / Km
حدآلایندگی گاز مونوکسید کربن با وجود مبدل کاتالیزوری : 2.2
گیربکس

گیربکس (جعبه دنده ): BE3/5N
کلاچ : تک صفحه ای خشک و کابل کنترل
دیفرانسیل : (4.52)جلو
ظرفیت

باک بنزین : 70
حجم فضای صندوق عقب : 470(دسیمتر مکعب)
روغن موتوربا فیلتر : TOTAL QUARTZ5000
(TOTAL QUARTZ7000 10W40)
روغن گیربکس و دیفرانسیل: (75W80 API GL5)
ظرفیت آب سیستم خنک کننده خودرو : 6.6lit
روغن هیدرولیک فرمان : Dexron П-D ATF


وزن (kg)


وزن تقریبی خودرو بدون سرنشین با مخزن سوخت پر وبدون تجهیزات اضافی : 1100
حداکثر وزن قابل حمل توسط خودرو : 1550
حداکثروزن مجاز با سرنشین : 2750
حداکثر بار بر محور عقب : 420
حداکثر بار بر محور جلو : 670
سیستم الکتریکی

نوع وتوان باتری : اسید سربی 66آمپر ساعت
ولتاژ: 12V
سیستم شارژ: آلترناتور
دینام : 14V 80A
استارت : 12V /9Z /1.1 KW
واحد کنترل الکترونیکی : SLC
کارایی

حداکثر سرعت : 182
شتاب صفرتا 100کیلومتر : 11(S)
سیستم فرمان

نوع فرمان : هیدرولیک
جعبه فرمان : چرخ و شانه
نوع دنده : شانه ای
تعداد دور چرخش قفل به قفل فرمان : 2.8
سیستم ترمز

نوع ترمز : دو مداره قطری ضربدری
Hydraulic two circuit diagonal with vacuum assistance
سیستم ترمز : هیدرولیک
نوع ترمز جلو : دیسکی
نوع ترمز عقب : کاسه ای
نوع ترمز ضد قفل: ندارد


تاريخ : جمعه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ٤:۳٩ ‎ق.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

مشخصات پژو 206 در تیپ های مختلف

مشخصات (مدل) تیپ 2 تیپ 3 تیپ 5 تیپ 6 (اتوماتیک)
موتور TU3A TU3JP/L4 TU3JP/L4 N6A (TU5) N6A (TU5)
تعداد سیلندر 4 سیلندر خطی
تعداد سوپاپها 8 16
حجم موتور 1400cc 1360cc 1587cc
نسبت تراکم 10.2/1 10.5
قدرت موتور 75 Hp at 5500 rpm 110 Hp at 5500 rpm
حداکثر گشتاور 118 Nm در 3400 دور در دقیقه 142 Nm در 4000 دور در دقیقه
سیستم انژکتوری چند نقطه ای با پاشش الکترونیکی
سوخت بنزین بدون سرب
سیستم احتراق احتراق داخلی (جرقه ای)
استاندارد حد آلایندگی یورو 4 یورو 3
سیستم سوخت انژکتوری
کارآیی مشخصات (مدل) تیپ 2 تیپ 3 تیپ 5 تیپ 6 (اتوماتیک)
موتور TU3A TU3JP/L4 TU3JP/L4 N6A (TU5) N6A (TU5)
حداکثر سرعت 170 km/h 190 km/h
شتاب صفرتا 100کیلومتر 14/1 s 9/6 s 11/4 s
مصرف سوخت مشخصات (مدل) تیپ 2 تیپ 3 تیپ 5 تیپ 6 (اتوماتیک)
موتور TU3A TU3JP/L4 TU3JP/L4 N6A (TU5) N6A (TU5)
میانگین مصرف خارج شهر 4/5 5.5 (Lit/100 km) 5.1 (Lit/100 km) 5.5 (Lit/100 km)
میانگین مصرف داخل شهر 9.4 (Lit/100km) 8.6 (Lit/100 km) 9.9 (Lit/100 km)
میانگین مصرف ترکیبی 9/6 7 (Lit/100km) 6.4 (Lit/100 km) 7.1 (Lit/100 km)
حدآلایندگی گاز مونوکسید کربن با وجود مبدل کاتالیزوری حدآلایندگی گاز مونوکسید کربن Euro II
سیستم انتقال قدرت مشخصات (مدل) تیپ 2 تیپ 3 تیپ 5 تیپ 6 (اتوماتیک)
موتور TU3A TU3JP/L4 TU3JP/L4 N6A (TU5) N6A (TU5)
گیربکس (جعبه دنده ) (دستی) MA5N (دستی) AL4
کلاچ تک صفحه ای خشک - مکانیکی هیدرولیکی و الکترونیکی
دیفرانسیل دیفرانسیل جلو
ظرفیت ها مشخصات (مدل) تیپ 2 تیپ 3 تیپ 5 تیپ 6 (اتوماتیک)
موتور TU3A TU3JP/L4 TU3JP/L4 N6A (TU5) N6A (TU5)
باک بنزین پلاستیکی(پلی اتیلن) 50 لیتر
حجم فضای صندوق عقب 245 Lit
روغن موتور (با فیلتر ) 3/2 Lit
روغن موتور بدون فیلتر 3 Lit
روغن گیربکس و دیفرانسیل 2 Lit
ظرفیت آب سیستم خنک کننده خودرو 6 Lit
روغن هیدرولیک فرمان 1 Lit
ترمزها مشخصات (مدل) تیپ 2 تیپ 3 تیپ 5 تیپ 6 (اتوماتیک)
موتور TU3A TU3JP/L4 TU3JP/L4 N6A (TU5) N6A (TU5)
نوع ترمز ترمز هیدرولیکی ، دارای بوستر خلائی
نوع ترمز جلو دیسکی دیسکی با سیستم خنک کاری
نوع ترمز عقب کاسه ای دیسکی توپر
نوع ترمز ضد قفل ندارد 4 کانال با 4 سنسور - MK70 with EBD & EBA
تجهیزات الکترونیکی مشخصات (مدل) تیپ 2 تیپ 3 تیپ 5 تیپ 6 (اتوماتیک)
موتور TU3A TU3JP/L4 TU3JP/L4 N6A (TU5) N6A (TU5)
نوع وتوان باتری 6خانه ای (اسید سرب) - 50آمپر ساعت
ولتاژ 12ولت
سیستم شارژ دینام
دینام کلاس 7 کلاس 8
استارت کلاس 2 کلاس 3
واحد کنترل الکترونیکی S 2000 BOSCH
وزن مشخصات (مدل) تیپ 2 تیپ 3 تیپ 5 تیپ 6 (اتوماتیک)
موتور TU3A TU3JP/L4 TU3JP/L4 N6A (TU5) N6A (TU5)
وزن تقریبی خودرو بدون سرنشین با مخزن سوخت پر وبدون تجهیزات اضافی 1025 Kg 1054 Kg 1096 Kg
حداکثر وزن قابل حمل توسط خودرو 2365 Kg 2467 Kg 2504 Kg
حداکثروزن مجاز با سرنشین 1450 Kg 1567 Kg
حداکثر بار بر محور عقب 780 Kg 780 Kg


تاريخ : جمعه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ٤:۳٦ ‎ق.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

مشخصات خودروی سمند سورن


نوع موتور XU7JPL3 TU5JP4L4
حجم موتور 1761Cm3 1584Cm3
نسبت تراکم 9.3:1 10.5:1
قدرت موتور 100bhp@6000 rpm 110bhp@5800 rpm
حداکثر گشتاور 153Nm@3000 rpm 142Nm@4000 rpm
سیستم انژکتوری پاشش چند نقطه ای با کنترل الکترونیکی(MPFI) پاشش چند نقطه ای مرحله ای
(Sequential)
نوع سوخت بنزین بدون سرب RON 95
تعداد سوپاپ 8 16
سیستم احتراق سیستم جرقه دوبل
استاندارد حد آلایندگی یورو 3
سیستم سوخت رسانی انژکتوری پمپ بنزین داخل باک - اتصالات لوله سوخت از نوع رابط سریع پمپ بنزین داخل باک - مدار از نوع (بدون برگشت)
- اتصالات لوله سوخت از نوع رابط سریع
کاتالیست اگزوز دارد
سنسور اکسیژن دارد
حداکثر سرعت 185 km/h 190 Km/h
شتاب صفرتا 100کیلومتر 11.9 s 13.5 s
میانگین مصرف داخل و خارج شهر بر اساس استاندارد ECER101 8.5 lit/100km 7.6
میانگین مصرف با سرعت ثابت 90 کیلومتر در ساعت بر اساس استاندارد ECER84 6.8 lit/100km 5.2
میانگین مصرف با سرعت ثابت 120 کیلومتر در ساعت بر اساس استاندارد ECER84 9.2 lit/100km 6.7
حدآلایندگی گاز مونوکسید کربن با وجود مبدل کاتالیزوری حدآلایندگی گاز مونوکسید کربن کمتر از 2.2 گرم در هر کیلومتر -
حد استاندارد یورو3 0.647 در هر کیلومتر - 2/3 گرم-
حد استاندارد یورو3
گیربکس (جعبه دنده ) BE3/5 BF4/5L
کلاچ مکانیکی ، تک صفحه ای سایشی خشک- بدون پیش ضربه گیر
دیفرانسیل نوع : Pinion Crown wheel موقعیت : جلو
باک بنزین 66 Litres 70 Litres
حجم فضای صندوق عقب 500 litres
روغن موتور (با فیلتر ) 4.5 litres 4 Litres
واسکازین گیربکس 1.9 ± 0.2 litres 2 litres
ظرفیت آب و ضدیخ سیستم خنک کننده خودرو 6.6 litre
روغن هیدرولیک فرمان 1.2 ± 0.2 litres
نوع فرمان هیدرولیک
جعبه فرمان شانه ای
نوع دنده نسبت دنده 17.9
تعداد دور چرخش قفل به قفل فرمان 3.1
ستون فرمان ستون فرمان تلسکوپی(تا شونده)
نوع ترمز دو مداره قطری( ضربدری) ABS
سیستم ترمز سیستم ترمز با تقویت خلائی
نوع ترمز جلو دیسکی تهویه شونده
نوع ترمز عقب کاسه ای
نوع ترمز ضد قفل چهار کانال + چهار سنسور + EBD با ECU MANDO
نوع وتوان باتری باتری خشک MF)66Ah)
ولتاژ 12 Volt
سیستم شارژ دینام
دینام Valeo class 9 - 90 A Denso class 7
استارت Valeo Class 3 - 0.9 kw 1/1کیلووات - کلاس 3
واحد کنترل الکترونیکی زیمنس2000 بوش Me7.4.4
وزن تقریبی خودرو بدون سرنشین با مخزن سوخت پر و بدون تجهیزات اضافی 1220 Kg 1200 Kg
حداکثر وزن قابل حمل توسط خودرو 1743 Kg
حداکثروزن مجاز با سرنشین 1610 Kg
حداکثر بار بر محور عقب 764 Kg 846 Kg
حداکثر بار بر محور جلو 846 Kg 746 Kg


تاريخ : جمعه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ٤:۳٤ ‎ق.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

مشخصات خودروی ون تندر ( r90 )

اطلاعات فنی ون 7 نفره تندر
نوع موتور چهار سیلندر خطی
حجم موتور 1598 سی سی
حداکثر قدرت 105 اسب در 5750 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور 148 نیوتن متر در 3750 دور در دقیقه
نسبت تراکم 9.8 بر یک
تعداد سوپاپ 16
نوع سوخت بنزین بدون سرب
سیستم سوخت رسانی انژکتور الکترونیکی چندنقطه ای
سطح آلایندگی یورو 4
مبدل کاتالیزوری استاندارد
ضریب آیرودینامیک 0.36
حداکثر سرعت 174 کیلومتر در ساعت
شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت 11.8 ثانیه
نوع گیربکس 5 دنده دستی
قطر دایره گردش خودرو 11.25 متر
دور فرمان قفل به قفل 3.2 دور
سیستم تعلیق جلو پایه های مک فرسون و بازوهای جناغی
سیستم تعلیق عقب میله پیچشی و فنر لول
ترمزهای جلو دیسک های 260 میلی متری، ضدقفل
ترمزهای عقب کاسه 228 میلی متری، ضدقفل
اندازه رینگ چرخ ها 6.0Jx15"
ابعاد تایرها 185/65R15
مصرف سوخت در شهر 9.8 لیتر در صد کیلومتر
مصرف سوخت در بزرگراه 6.3 لیتر در صد کیلومتر
میانگین مصرف سوخت 7.5 لیتر در صد کیلومتر
میزان خروجی دی اکسید کربن 178 گرم در کیلومتر
وزن خودرو با احتساب کولر 1225 کیلوگرم
طول 4450 میلی متر
عرض (با آینه های جانبی) 1993 میلی متر
ارتفاع (با میله های باربند) 1674 میلی متر
فاصله دو محور 2905 میلی متر
حداکثر طول قسمت بار 1500 میلی متر
فضای صندوق در حالت پنج صندلی 700 لیتر
فضای صندوق در حالت هفت صندلی 198 لیتر
ظرفیت باک بنزین 50 لیترتاريخ : جمعه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ٤:۳٢ ‎ق.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

مشخصات خودروی پژو پارس

کارایی


مدل موتور : XU7JP/L3
حد اکثر سرعت : 186 KM/HR
حجم موتور : 1761cc
سیستم سوخت رسانی : انژکتوری
حداکثر توان موتور : 100 HP در6000 دور بر دقیقه
حداکثر گشتاور: 15.3 Kgm در 3500 دور در دقیقه
شتاب از صفر تا 100 کیلومتر در ساعت : 11.8 ثانیه
پارس با موتور انژکتوری 16 سوپاپ
مدل موتور : XU7JP4/L4
حد اکثر سرعت : 192 KM/HR
حجم موتور : 1761cc
سیستم سوخت رسانی : انژکتوری
حداکثر توان موتور : 110 HP در5500 دور بر دقیقه
حداکثر گشتاور: 155 Nm در 4250 دور در دقیقه
شتاب از صفر تا 100 کیلومتر در ساعت : 11 ثانیه
گیربکس

پارس 16 سوپاپ
گیربکس 1 0.2894 0.2895
- 2 0.5384 0.5349
- 3 0.7812 0.7352
- 4 1.0512 0.9512
- 5 1.3428 1.2571
- عقب 0.3000 0.3000
- خروجی 17x77 17x77

کلاچ : کابلی


ظرفیت


ظرفیت مخزن سوخت: 70 لیتر
وزن (kg)

وزن خودرو : 1190
وزن روی اکسل جلو : 700
وزن روی اکسل عقب : 440
حداکثر وزن مجاز خودرو : 1600
حداکثر وزن مجاز خودرو با تریلر : 2750
سیستم الکتریکی

باطری : Ah 55
دینام : A 80
دینام : Kw 1.1
سیستم فرمان

قطر دایره دوران : 11 متر
جعبه فرمان : هیدرولیک - شانه ای
تعلیق

جلو: مستقل از نوع مک فرسون
عقب : مستقل از نوع فنر پیچشی
سیستم ترمز

ترمز جلو : دیسکی با پره های خنک کننده
ترمز عقب : دیسکی
لاستیکها

اندازه لاستیکها : 65/185 R14


تاريخ : جمعه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ٤:٢۸ ‎ق.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

مشخصات پژو پارس ال ایکس

کارآیی


مدل موتور: XU7JP4/L4
حداکثر توان 110hp
حداکثر گشتاور 155 n.m
حد آلاینده ها EuroIII
تعداد سوپاپ 16
مصرف سوخت : با سرعت ثابت 120کیلومتر در ساعت بر اساس استاندارد ECE R84: ۲٨/٨ لیتر
مصرف سوخت

7.8 لیتر
گیربکس

گیربکس
کلاچ : کابلی
نسبت گیربکس 1 0.2895
- 2 0.5349
- 3 0.7352
- 4 0.9512
- 5 1.2571
- عقب 0.3000
- خروجی 17x77

مخزن سوخت

ظرفیت مخزن سوخت: 70 لیتر


وزن (kg)


وزن خودرو : 1190
وزن روی اکسل جلو : 700
وزن روی اکسل عقب : 440
حداکثر وزن مجاز خودرو : 1600
حداکثر وزن مجاز خودرو با تریلر : 2750
سیستم الکتریکی

باطری : Ah 55
دینام : A 80
دینام : Kw 1.1
سیستم فرمان

قطر دایره دوران : 11 متر
جعبه فرمان : هیدرولیک - شانه ای
تعلیق

جلو: مستقل از نوع مک فرسون
عقب : مستقل از نوع فنر پیچشی
سیستم ترمز

ترمز جلو : دیسکی با پره های خنک کننده
ترمز عقب : دیسکی
ترمزضد قفل ABS به همراه سیستم EBD
چرخها ولاستیکها: رینگ آلومینیومی و تایر 195/60 R15


تاريخ : جمعه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ٤:٢٦ ‎ق.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

زانتیا

اطلاعات خودرو زانتیا محصول شرکت [سیتروئن]

 مشخصات فنی و لیست تجهیزات زانتیا مدل SX۲۰۰۰

 1. ترمزهای دیسکی برای چهار چرخ، مجهز به تهویه در چرخ‌های جلو
 2. قابلیت تنظیم ارتفاع خودرو در جاده‌های هموار و ناهموار و تعویض آسان چرخها
 3. تنظیم اتوماتیک ارتفاع خودرو بر اساس توزیع بار و وزن سر نشین
 4. سیستم اتوماتیک قطع کننده سوخت هنگام حادثه
 5. سوئیچ مجهز به کنترل از راه دور همراه با سیستم کد خوان الکترونیکی (سیستم ضد سرقت خودرو)
 6. قفل ایمنی مخصوص کودک
 7. فرمان هیدرولیکی با امکان تنظیم ارتفاع غربیلک فرمان در چهار نقطه
 8. کیسه هوای ایمنی راننده
 9. کیسه هوای ایمنی سرنشین جلویی
 10. سوئیچ کنترل کیسه هوای سر نشین
 11. تهویه مطبوع با قابلیت تنظیم دستی و اتوماتیک برای دمای داخل خودرو (سرما و گرما) هوشمند
 12. مجهز به سیستم آئینه‌های جانبی برقی، تاشو و گرمکن آینه
 13. ضربه گیرهای جانبی دربهای جلو و عقب برای ایمنی سرنشینان در تصادفات جانبی
 14. کمربندهای ایمنی سرنشین مجهز به سیستم هوشمند در مقابل ضربات دارای سیستم جمع‌کننده انفجاری
 15. زیر آرنجی مرکزی و بالشتک تاشو صندلی عقب برای قرار دادن چوب اسکی و دسترسی سرنشینان به صندوق عقب
 16. نمایشگر دیجیتالی دمای خارج خودرو ساعت، کیلومتر شمار
 17. با شش بلندگو با امکان کنترل از روی فرمان RDS مجهز به رادیو با امکان سی دی رادیو
 18. صندلی‌های ارگونومیکی قابل تنظیم مکانیکی در جلو خودرو (ارتفاع، شیب پشتی، قوس داخل کمر و... )
 19. قفل مرکزی دربهای جلو، عقب و درب صندوق عقب
 20. قابلیت تخت خواب شدن و تا شدن صندلی‌های عقب خودرو
 21. گرمکن شیشه عقب و برف پاک کن عقب
 22. برف پاک کن شیشه جلو با دو سرعت و کنترل اتوماتیک سرعت برف پاک کن و حساس به شدت ریزش باران (هوشمند)
 23. آفتابگیرهای مجهز به آینه
 24. سیستم ترمز ضد قفل ABS
 25. شیشه بالابر برقی شیشه‌های جلو و عقب خودرو (شیشه راننده با سیستم متوقف کننده هوشمند و امکان کار با یکبار فشردن کلید)
 26. پرده آفتاگیر شیشه عقب
 27. دو چراغ مطالعه برای راننده و سرنشین جلو
 28. چراغ مه شکن در جلوی خودرو
 29. مبدل کاتالیست با استاندارد اروپایی EURO II
 30. سیستم کنترل تبخیرات سوخت
 31. سیستم ضد آلایندگی بخارات کارتل
 32. سیستم عیب یاب EORD
 33. دو عدد چراغ داخل اتاق روی ستونها با سیستم خاموش شدن هوشمند
 34. نمایشگر میزان سائیدگی لنتهای ترمز برای چرخهای جلو
 35. نشانگر میزان سائیدگی لنتهای ترمز برای چرخهای جلو
 36. نشانگر دیجیتالی مسافت طی شده و هشدار دهنده مراجعات ادواری به تعمیرگاه
 37. سیستم تعلیق هیدرولیک جهت تامین تعادل منحصر بفرد خودرو در صورت بروز حوادثی همچون ترکیدگی لاستیک

 مشخصات فنی زانتیا (۲)

نوع: زانتیا SX مدل:۲٫۰۱ ۱۶v تعداد سیلندر:۴ تعداد سوپاپ:۱۶ حجم موتور:۱۹۹۸cc حداکثر قدرت:۱۳۵hp/۵۵۰۰rpm حداکثر گشتاور:۱۸٫۷kgm/۴۲۰۰rpm وزن خالص:۱۳۲۰kg وزن بار مجاز:۵۲۰kg تعداد سرنشین:۳+۱ ضریب آیرودینامیک بدنه:۰٫۳۴ شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در۱۰٫۳ ثانیه قدرت بی پایان موتور

 سوخت رسانی

ظرفیت باک:۶۵lit نوع پمپ بنزین:برقی نوع تغذیه:انژکتوری ۴ نقطه‌ای نوع بنزین:بدون سرب مصرف سوخت با سرعت ثابت ۱۲۰km/hr خارج از شهر :۷٫۷۱lit/۱۰۰km

 امکانات ویژه XU7 (زانتیا سوپر لوکس)

 1. سیستم ضد قفل ترمز (ABS)
 2. مبدل کاتالیست برای کاهش آلودگی در حد استاندارد EURO۳
 3. شیشه جلو ضد تشعشع حرارتی
 4. Air bag راننده
 5. Air bag سرنشین جلو
 6. Air bag جانبی دو طرف در داخل پشتی صندلی‌های جلو (استفاده از روکش اضافه برای صندلی‌های جلو، در مواقع خطر از باز شدن ۲ عدد Air bag جانبی که در پشتی صندلی‌های جلو تعبیه گردیده‌است، جلوگیری می‌نمایند)
 7. سوئیچ کنترل Air bag سمت سرنشین
 8. طرح چوب (داشبورد، رودریها و دسته دنده)
 9. دارای سیستم عیب یاب (OBD)
 10. سیستم ضد آلایندگی بخارات کارتر
 11. سیستم کنترل تبخیرات سوخت
 12. برف پاک کن مجهز به سیستم هوشمند
 13. سوییچ با کنترل از راه دور و قفل مرکزی
 14. سیستم هوشمند تهویه مطبوع (A/C)
 15. کلید ضد سرقت با سیستم الکترونیکی (Transponder)
 16. سیستم صوتی RB۱ (رادیو پخش با صفحه نمایش) با قابلیت کنترل از روی غربیلک فرمان
 17. پرده ضد نور عقب
 18. چراغ مطالعه سرنشینان جلو ۲عدد
 19. نشان دهنده دمای بیرون و تاریخ
 20. شیشه بالا بر با سیستم Anti-Pinch سمت راننده
 21. کمربندهای ایمنی با قابلیت تنظیم ارتفاع متناسب با قد سرنشینان جلو و مجهز به چاشنی انفجاری

 

 مشخصات فنی موتور XU7 JP4

 • مدل:۱٫۸i ۱۶v
 • تعداد سیلندر: ۴
 • تعداد سوپاپ: ۱۶
 • قطر سیلندر:۸۳mm
 • کورس سیلندر:۸۱٫۴ mm
 • حداقل قدرت ۱۱۲hp/۵۵۰۰rpm
 • حداکثر گشتاور:۱۶٫۱kqm/۴۲۵۰rpm
 • سیستم فرمان:هیدرولیک
 • ضریب آیرودینامیک بدنه (cx):۰٫۳۴
 • شتاب صفر تا صد کیلومتر بر ساعت:۱۱٫۹s
 • سرعت خودرو ( km/h) در دور ۱۰۰۰ rpm موتور
 • دنده یک:۷٫۹۱
 • دنده دو:۱۴٫۹۲
 • دنده سه:۲۰٫۱
 • دنده چهار:۲۶
 • دنده پنج:۳۴٫۳۶
 • دنده عقب:۸٫۲

سیستم تعلیق سیستم هیدرولیک تحت فشار بالا

اکسل جلو: سیستم مک فرسون کاذب، طبق پایین دارای میل پیچشی با قابلیت تثبیت و تنظیم ارتفاع خودرو اکسل عقب: دارای بازوهایی با قابلیت خود فرمانی چرخ‌های عقب و میل پیچشی با امکان تثبیت و تنظیم ارتفاع خودرو

سوخت

 • ظرفیت باک:۶۵ لیتر
 • نوع پمپ بنزین:برقی
 • نوع تغذیه:انژکتوری ۴ نقطه‌ای
 • محل درب باک بنزین:سمت راست
 • مصرف سوخت در۱۰۰km:داخل شهر:۱۱٫۲ لیتر خارج شهر:۶٫۵لیتر سیکل تلفیقی:۸٫۲ لیتر

سیستم ترمز ABS

 • نوع ترمز: هیدرولیک بدون بوستر
 • ترمز چرخ‌های جلو: دیسکی تهویه شونده
 • ترمز چرخ‌های عقب: دیسکی
 • ترمز دستی: روی چرخ‌های جلو

 اوزان

 • وزن خالص ( طبق استاندارد CEE) :۱۲۶۴ kg
 • میزان بار روی چرخهای جلو:۷۶۴ kg
 • میزان بار روی چرخهای عقب:۵۰۰ kg
 • حداکثر وزن :۱۷۷۰ kg
 • میزان بار مجاز:۵۰۶ kg
 • حجم موتور ۲۰۰۰ سی سی با ۱۶ سوپاپ
 • ماکزیمم سرعت ۲۰۳ کیلومتر در ساعت
 • مصرف سوخت ( داخل شهر ۱۲٫۹ لیتر ) ( بین شهر ۶٫۹ لیتر) ( میانگین ۹٫۱ لیتر ) در ۱۰۰km
 • شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ۱۰٫۳ ثانیه


تاريخ : جمعه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ٤:٢٢ ‎ق.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

مشخصات لوگان (L90)

لوگان L90 بنزینی
موتور K7M K7J
نوع گیربکس دستی
کنترل آلودگی Euro IV Euro IV
نوع تصویبی LSRAFH LSRAFH
گنجایش صندلی 5 5
موتور
نوع موتور K7M710 K7J710
حجم موتور (cc) 1598 1390
قطر× کورس (میلی متر) 79.5*80.5 79.5*70
تعداد سیلندر 4 4
نسبت تراکم 9.5:1 9.5:1
تعداد سوپاپ ها 8 8
حداکثرتوان kW EC 64(90) 55(75)
حداکثر سرعت موتور 5500(rpm) 5500(rpm)
حداکثر گشتاور EC 128(m-kg) 112(m-kg)
نوع سوخت انژکتوری گاششی گاششی
نوع سوخت بنزین بنزین
مبدل کاتالیست S S
گیربکس
نوع JH3 JH1
تعداد دنده های جلو 5 5
سرعت 1000 rpm at
نسبت دنده 1 7.24 7.24
نسبت دنده 2 13.18 13.18
نسبت دنده 3 19.37 19.37
نسبت دنده 4 26.21 26.21
نسبت دنده 5 33.94 33.94
سیستم فرمان
قطر دایره دوران 10.50
قفل فرمان ( دستی) 4.5/3.2
سیستم تعلیق
جلو مک فرسون
عقب میله پیچشی H-type
?رخها و لاستیک
استاندارد چرخ (") 6,0J15 5,50J14
اندازه لاستیک ها Fr/Rr 185/65 R 15 165/80 R 14
ترمزها
نوع ترمز X
بوش. 8.0 A.B.S انتخابی / استاندارد
توزیع قدرت موتور الکترونیکی انتخابی / استاندارد
ترمز دیسکی جلو 238/259
ترمز کاسه ای عقب 7"/8"
کارایی
حداکثر سرعت(kph) 175 162
0-100kph (s) 11"50 13"00
استانداردهای سوخت 99/100/EC (1/100KM)
دی اکسیدکربن (g/km) 175 164
مصرف داخل شهر 10.0 9.2
مصرف خارج شهر 5.8 5.5
ترکیبی 7.3 6.8
ظرفیت
ظرفیت مخزن سوخت (I) 50 50
وزن (کیلوگرم) AC اختیاری
وزن خودرو بدون بار 980 975
وزن روی اکسل جلو 585 580
وزن روی اکسل عقب 395 395
حداکثر وزن خودرو با بار 1540 1535
ابعاد ( میلی متر)
فاصله بین دو محور چرخهای عقب و جلو 2630
طول کلی 4250
تاقنمای جلو 777
تاقنمای عقب 843
فاصله بین مرکز چرخهای جلو از یکدیگر 1466
فاصله بین مرکز چرخهای عقب از یکدیگر 1456
حجم صندوق عقب ( لیتر) 510 510تاريخ : جمعه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ٤:۱٢ ‎ق.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

مشخصات پراید

طول3935 میلیمترعرض1605 میلیمترارتفاع1455میلیمترفاصله محور چرخ عقب و جلو2345 میلیمترفاصله مراکز چرخهای جلو1405 میلیمترفاصله مراکز چرخهای عقب1385 میلیمترظرفیت سرنشین5 نفرفاصله تا سطح زمین160میلیمترحجم باک 37 لیترحداقل شعاع گردش4.55
مدل انژکتورینوع موتور چهار زمانه بنزینیتعداد سیلندر4 عدد خطیحجم سیلندر1323 سی سیقطر سیلندر71 میلیمترکورس سیلندر83.6 نسبت تراکم9.7:1حداکثر قدرت موتور در 5000 دور در دقیقه 63 اسب بخارحداکثرگشتاور موتور در 2500 دور در دقیقه 103 نیوتون مترنوع سوختبنزین بدون سربنوع کلاچتک صفحه ای خشک با فنر خورشیدیگیربکس5 دنده دنده 1با نسبت 3.454دنده 2با نسبت 1.944دنده 3با نسبت 1.275دنده 4با نسبت 0.861دنده 5با نسبت 0.692دنده عقب با نسبت 3.583سیستم فرمان
نوع دنده شانه ای (بدون سیستم کمکی )

سیستم ترمز

جلودیسکیعقبکاسه ای
سیستم تهویه مطبوعüü سیستم قفل مرکزیüü شیشه بالابر برقی درب های جلوüü شیشه رنگیüü آنتن برقی üدورسنج موتورüü سیستم کنترل تبخیرات سوختüü فرمان قابل تنظیمüü گرم کن شیشه عقبüü بازکن درب باکüü سیستم رادیو پخش چهار باندی مجهز به سیستم حافظهüü کمربند ایمنی صندلی عقبüü آینه قابل تنظیم از داخلüü برف پاک کن دو سرعته شیشه جلو با تایمر قابل تنظیمüü صندلی های جلو قابل تنظیمüü قالپاقüü چراغ ترمز سومüü ساعت دیجیتالیüü سیستم اتوماتیک قطع کننده سوخت هنگام تصادف و یا وارونگیüü تنظیم خودکار موتور توسط ECUüü سیستم کاهش آلاینده های خروجی اگزوزüü چراغ هشدار دهنده عیب یاب موتورüü در باز کن صندوق عقبüü فرمان هیدرولیک üتاريخ : جمعه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ٤:٠٩ ‎ق.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

اپیروس را بشناسیم

امروزه تولیدکنندگان خودرو با توجه به رقابت تنگاتنگی که در این عرصه وجود دارد، سعی بر ارائه نسل جدیدی از خودروهای سواری دارند تا بی‌عیب و نقص‌ترین محصول را برای فرونشاندن عطش دوستداران خودرو به بازار عرضه کنند.  

از جمله این کمپانی‌ها می‌توان به کیاموتورز اشاره کرد.با کمی دقت در خیابان‌های شهر، خودرو لوکس با طرحی شبیه بنتلی کنتینانتال نظر شما را به خود جلب می‌کند که از محصولات KIA MOTORS است، آری اپیروس را می‌گوییم.اپیروس در حالی که از موتور بسیار قوی با حجم CC3800 بهره می‌گیرد، توانایی تولید 265 اسب‌بخار قدرت را دارد و به شما تجربه راندن تا سرعت 245 کیلومتر در ساعت را می‌دهد.از مهم‌ترین آپشن‌های این خودرو می‌توان به ایربگ دو مرحله‌ای راننده، خنک‌کن‌های تعبیه شده در صندلی‌های جلو و سنسور باران که قابلیت تنظیم سرعت برف‌پاکن‌ها را به تناسب شرایط جوی و شدت بارش دارا است، اشاره کرد که در معدود خودروهایی از این کلاس به چشم می‌خورد.یک سیستم صوتی infinity در کنسول وسط تعبیه شده که مجهز به 8 بلندگو، ساب‌ووفر و آمپلی فایر است و این مجموعه امکان استفاده از صدایی شفاف و قوی را برای سرنشینان داخل خودرو فراهم می‌سازد.اپیروس از شتاب اولیه بالا معادل 6/7 ثانیه برای رسیدن به سرعت از صفر تا صد برخوردار بوده و در کنار سرعت بالا به امکانات ایمنی مطمئن مجهز شده است. از جمله این امکانات می‌توان از 8 عدد ایربگ (کیسه هوا) نام برد که نشان از اهمیت جان مسافران برای سازندگان این خودرو دارد و در واقع در تصادف از زوایای کناری و مقابل، از جان سرنشینان به بهترین نحو ممکن محافظت به عمل می‌‌آید. سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESP) که موجب حفظ تعادل خودرو در تغییر مسیرهای ناگهانی می‌شود و سیستم کروز کنترل و ترمز ضدقفل ABS نیز جزو دیگر آپشن‌های اپیروس به حساب می‌آید.تاريخ : جمعه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ٤:٠٦ ‎ق.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

سریر

خودرو دیپلماتیک و تشریفاتی

با طراحی و چشم انداز زیبای داخل و خارج، دارای استاندارد یورو 3

ظرفیت ها

باک بنزین
70 لیتر

حجم فضای صندوق عقب
مشابه سمند معمولی

روغن موتور (با فیلتر )7000
TOTAL QUARTZ10-40

گاز کولر
20± 680 گرم

مخزن شیشه شوی
4/3

روغن گیربکس و دیفرانسیل
2 لیتر

روغن موتور بدون فیلتر
4/4 لیتر

روغن فرمان هیدرولیک
2/1 لیتر

ظرفیت آب سیستم خنک کننده موتور
4/7 لیتر

روغن ترمز
48/0 لیتر

روغن موتور با فیلتر
5 لیتر

ظرفیت آب سیستم خنک کننده خودرو
4/7 لیتر

روغن هیدرولیک فرمان
2/1 لیتر

فرمان

نوع فرمان
Gear Rack and Pinion

جعبه فرمان
مشابه سمند lx

نوع دنده
دستی

تعداد دور چرخش قفل به قفل فرمان
مشابه سمند lx

ترمزها

نوع ترمز
MKZOE with EBD

نوع ترمز جلو
دیسکی هوا خنک

نوع ترمز عقب
دیسکی ساده

ترمز
ABS/EBD با مکانیزم دیسکی برای هر چهار چرخ

تجهیزات الکترونیکی

نوع وتوان باتری
12 ولت، 55آمپر/ساعت

ولتاژ
12 ولت

سیستم شارژ
آلتر ناتیو

دینام
مانند پارس elx

استارت
Kw 1/1 وات خروجی

وزن

وزن تقریبی خودرو بدون سرنشین با مخزن سوخت پر وبدون تجهیزات اضافی
Kg1287

حداکثروزن مجاز با سرنشین
1720Kg

حداکثر بار بر محور عقب
Kg 920

حداکثر بار بر محور جلو
Kg 885

ابعاد خودرو

طول خودرو
mm4710

عرض خودرو از آینه های جانبی
mm1720

ارتفاع خودرو
mm1460

فاصله بین دو محور چرخهای عقب و جلو
2970mm

فاصله بین مرکز چرخهای جلو از یکدیگر
mm1440

فاصله بین مرکز چرخهای عقب از یکدیگر
mm1450

بدنه

رنگ
مشکی،آبی کبود،دلفینی،قهوهای لیزری

کلاس
لیموزین

اضافه طول بین دو درب جهت رفاه بیشتر سرنشین عقب
300 میلیمتر

رینگ
آلومینیومی 15 ،6.5 j

آینه های جانبی برقی
مانند سمند lx

قطعات دکوراتیو
جلوه پنجره ابکاری شده و قطعات تریم داخلی طرح چوب

وضعیت سپرجلو
پوسته پلیمر با جاذب انرژی فوم فشرده و رنگ بدنه

وضعیت سپرعقب
پوسته پلیمر با جاذب انرژی فوم فشرده و رنگ بدنه

روکش رکاب جلو پنجره
مانند سمند lx

تزئینات

صندلی راننده
مانند سمند lx

وضعیت جلو داشبورد
مانند سمند lx

زیر سری صندلی عقب
مانند سمند lx

نوع آفتاب گیر سمت راننده
معمولی+سمت مسافر با آیینه ولامپ

نوع دستگیره درب های جلو
پلیمری لولایی

نوع کمبربند ایمنی
Autolive-Klippan

رنگ تزئینات داخلی
طوسی روشن

قطعات تزئینی
مانند سمند lx

جنس پوشش دیواره چرم طبیعی
چرم طبیعی

نوع تودوزی
چرم طبیعی

موبایل هندزفری
مانند سمند lx

تریم

صندلیها و داشبورد و رودریها با روکش چرم طبیعی و فرمان چرم و چوب

فضای بیشتر صندلی عقب برای رفاه بیشتر سرنشینان

استفاده از چرم طبیعی رنگ روشن برای صندلیها، داشبورد، غربیلک فرمان و رودریها (با طرح جدید)

استفاده از سیستم پخش صوت و تصویر DVD با امکان پخش DVD, MP3 ,VCD

دو مانیتور LCD نصب شده بر پشت سری های صندلیهای جلو

استفاده از شیشه های عایق سولار جهت بهبود شرایط محیطی داخل خودرو و جلوگیری از نفوذ تشعشعات مضر آفتاب

جای نقشه روی ستونهای وسط

تجهیزات داخلی

کولر
مانند سمند lx

لامپ سقفی جلو وعقب
مانند سمند lx

شیشه بالابر جلو و عقب
مانند سمند lx

دماسنج روی داشبورد
مانند سمند lx

کاتالیست اگزوز
مانند سمند lx

نوع برف پاک کن
مانند سمند lx

شیشه گرم کن عقب و جلو
مانند سمند lx

وضعیت آنتن برقی
مانند سمند lx

وضعیت سیستم تهویه
مانند سمند lx

سنسور اکسیژن
مانند سمند lx

سیستم تهویه هوای قابل تنظیم
مانند سمند lx

چراغ روشنایی (داخل داشبورد)
مانند سمند lx

جنس بالن داشبورد
روکش چرم طبیعی

جنس پوشش کف
موکت تافتینگ

سیستم صوتی /تصویری

سیستم صوتی
سیستم پخش DVD به همراه 2 مانیتور 6.5 اینچ

چراغهای نشانگر ودرجات

وضعیت چراغ راهنما
مانند سمند lx

وضعیت چراغ مه شکن جلو
مانند سمند lx

نشانگر دیجیتال
مانند سمند lx
 

وضعیت سوئیچ

 

مانند سمند lx

وضعیت قفل مرکزی
مانند سمند lx

جعبه کمک های اولیه
مانند سمند lx

سیستم هشدار دهنده
مانند سمند lx

وضعیت کمربند ایمنی
مانند سمند lx

نوع گیرنده و فرستنده قفل مرکزی
مانند سمند lx

سیستم اعلام خطر دنده عقب
مانند سمند lx

سیستم ایمنی دزدگیر
مانند سمند lx

سیستم سوخت خودکار قطع سوخت در مواقع اضطراری
مانند سمند lx

سیستم کنترل انتشاربخار بنزین
مانند سمند lx

سنسور نور و باران
مانند سمند lx

ور نگهدارنده اشیاء (داخل صندوق عقب )
مانند سمند lx

چراغ مه شکن جلو و عقب
مانند سمند lxتاريخ : جمعه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ۳:٥٠ ‎ق.ظ | نویسنده : حمیدمظاهری راد | نظرات ()

به پرشین بلاگ خوش آمدید

بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامي و لينك وبلاگ هاي تيم مديران سايت

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

همچنين پيشنهاد ميكنيم با عضويت در جامعه مجازي ماي پرديس از خدمات اين سايت ارزشمند استفاده كنيد:
http://mypardis.com


با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com

تاريخ : جمعه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٩ | ۳:٤۳ ‎ق.ظ | نویسنده : پرشین بلاگ | نظرات ()
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نويسندگان
موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
امکانات وب

ایران رمان