مرسدس بنز براباس؛ سریع ‌ترین سدان+ عکس

تولید یک سدان پرقدرت و سریع توسط بنز اتفاق تازه‌ای نیست، اما خودرویی با موتور حجیم ۶٫۳ لیتری و قدرت ۷۸۸ اسب بخار که صفر تا ۱۰۰ آن تنها به ۳٫۹ ثانیه نیاز دارد، بدون‌شک یک نمونه منحصر‌به‌فرد است.

 

بخشی از اتومبیل‌های ساخت مرسدس بنز را سدان‌های سریع و قدرتمندی تشکیل می‌دهند که بسیاری از آنها از مدل‌های AMG به شمار می‌روند. اما این مدل فوق‌العاده که تیونینگ آنرا براباس به عهده داشته، در میان نمونه‌های مشابه و لوکس دایملر که متعلق به کلاس اس هستند نیز منحصر‌به‌فرد است.

این نمونه که به تازگی رونمایی شده، براباس SV12 R دوتوربویی ۸۰۰ نام دارد که مدعی بالاترین سرعت و توان موتور در میان خودروهای سدان است. در تیونینگ این خودرو، موتور سیلندر ۱۲ و ۵٫۵ لیتری اس۶۰۰ با موتور ۶٫۳ لیتری جدید به علاوه میل‌لنگ‌های تازه، میل بادامکی، سرسیلندر، سوپاپ هوا، اگزوز، توربوشارژر، پیستون‌های قوی‌تر و واحد کنترل الکترونیکی خودرو -ECU- با طراحی خاص جایگزین شده است.


نتیجه این تیونینگ، موتوری حجیم و پرقدرت با توان ۷۸۸ اسب بخار است – معادل ۸۰۰ اسب بخار متریک که بخشی از نام این سدان را تشکیل می‌دهد- که گشتاور نیرویی معادل ۱۴۲۰ نیوتن‌متر تولید خواهد کرد، البته این گشتاور توسط کنترل الکترونیک به ۱۱۰۰ نیوتن‌‌متر محدود خواهد شد.

ترمزهای بزرگ‌تری برای کنترل این شتاب و سرعت سرسام آور تعبیه شده‌اند و از نمونه تازه‌ای از دیفرانسیل با لغزش محدود -LSD- برای حفظ حرکت چرخ‌ها استفاده شده است. مطابق اعلام مرسدس بنز امکانات داخلی متعددی برای این سدان جدید پیش‌بینی شده و طراحی داخلی این خودرو نیز مطابق درخواست مشتریان خواهد بود.

با این حال تنها ۳٫۹ ثانیه کافی است تا این اتومبیل از صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر‌در‌ساعت برسد. حداکثر سرعت براباس جدید در بزرگراه، توسط واحد کنترل الکترونیکی به ۳۴۹ ‌کیلومتربر‌ساعت محدود خواهد شد.

/ 0 نظر / 18 بازدید