تولید روکش‌های ضد خش برای خودروها

با استفاده از فناوری نانو می‌توان روکش‌های ضد خش و ضد خوردگی برای خودروها تولید کرد.

ساخت روکش‌های ضد خراش یا با دوام زیاد در مقابل تابش فرابنفش برای خوروها از جمله زمینه‌هایی است که کاربرد فناوری نانو در آن افزایش قابل توجه عملکرد محصول را به دنبال خواهد داشت و در همین زمینه تلاش‌های مستمری به منظور شناخت راه‌های جلوگیری از صدمات ناشی از عوامل طبیعی نظیر برف و باران، رسوبات اسیدی و نمکی، تابش ماوراء‌بنفش خورشید، رطوبت و همچنین لب پریدگی، رنگ رفتگی و خراش در صنعت خودرو انجام می‌شود.
شناخت عملکردهای جدید روکش‌های که به واسطه استفاده از نانو مواد به دست آمدهف امکان توسعه کاربردهای جدید را فراهم کرده است. مزیت ویژه نانو روکش‌ها این است که امکان تنظیم مستقل سختی و ویژگی‌های سایشی روکش را با ترکیب کردن عناصر و ساخت لایه‌های نانومتری فراهم می‌آورد. اصلاح رنگ‌ها به وسیله نانومتری کردن ساختار آن‌ها منجر به بهبود خواص فیزیکی و شیمایی آنها شده، مقاومت شیمایی و مقاومت در برابر ضربه و خراش را در آن‌ها بالا می‌برد.
شرکت آلمانی Nano Tech Coatings Gmbh در زمینه روکش‌های ضد خوردگی فعالیت دارد.
شرکت آلمانی Nanogate Advanced materials Gmbh با استفاد از کاربرد فناوری نانو در شیمی، مواد جدیدی در زمینه روکش‌های نچسب و سیستم‌های ضد خش و محافظ در برابر خوردگی، و ساخت نانوپودرها و نانوسرامیک‌ها و ذرات پراکنده تولید می‌کند. این شرکت فناوری مذکور را به صورت روکش‌های واکسی هم عرضه کرده است.
شرکت آمریکایی Istn INC توانسته است فیلم‌های نازکی از روکش‌های سل ـ ژل بسازد که خاصیت ضد خش و استحکام فوق‌العاده‌ای دارند. این در حالی است که فرآیندهای سل ـ ژل سریع‌تر و ارزان‌تر از فرآیندهای دما بالا مانند رسوب‌دهی شیمایی بخار و پاشش هستند. به علاوه، این شرکت توانسته است خواصی مانند ضد انعکاس و ضد لک بودن را به طور یکجا و از طریق ایجاد استحکام مکانیکی بسیار برتر از روکش‌های معدنی ایجاد کنند.
شرکت انگلیسی Namadics نوعی روکش هیبریدی 2 لایه برای محافظت از آلیاژهای آلومینیومی در برابر خوردگی تولید کرده است.
شرکت هلندی TNO TPD با اصلاح سطح نانو ذرات توانسته آنها را با روکش‌ها و پلیمرها سازگار نماید و در نتیجه به مزایایی از جمله ضد خش و ضد ضربه بودن دست یافته‌اند.
شرکت Nano coatings nz در نیوزلند نانو روکش‌های محافظ uv و ضد خوردگی تولید می‌کند.
شرکت بلژیکی N.v.bekaert s.a در زمینه میکرو و نانو مواد در حوزه الیاف فلزی بسیار نازک برای کاربردهایی نظیر حفاظت و پالایش EMI همچنین در روکش‌ها نانو ساختار با خواص متنوع و کاربردهای وسیع در صنایع از قبیل روکش‌های مقاوم در برابر سایش و خراش، روکش‌های نچسب، روکش‌های مقاوم در برابر خوردگی فعال است.
شرکت بلژیکی Tespint s.a نانو پودر به روش پلاسما در فشار اتمسفری تولید می‌کند. این شرکت می‌تواند نانو سرامیک‌ها( کاربیدها، نیتریدها، اکسید‌ها،نانوپودرهای خالص فلزی و حتی نانوالماس) را تولید کند. برای مثال آنها می‌توانند نانو پودر الماس را به روکش افزوده و مقاومت خراش روکش را تا حدود 300 درصد افزایش دهند. در زمینه روکش‌ها نیز فناوری جدید روکش‌دهی در پلاسمای اتمسفری را توسعه داده‌اند. این فناوری یک فناوری منحصر به فرد برای ساخت روکش در فشار اتمسفر بر روی مواد مختلف مخصوصا پلاستیک‌ها، منسوجات و چرم است.
شرکت آلمانی Byk در زمینه روکش‌های ضد خوردگی خودرو فعالیت دارد.
شرکت آلمانی Lutz- xl در زمینه روکش‌های ضد دست نوشته فعالیت دارد.
شرکت سوئیسی Global Surface AG لایه‌های ضد چسبندگی و ضد دست نوشته تولید می‌کند.
شرکت آلمانی Nanoproofed در حال تولید نانو روکش‌های محافظ برای شیشه‌ها و سرامیک‌ها است.
شرکت آلمانی Cetelon Nanotechnik Gmbh روکش‌های نانو کامپوزیتی مقاوم در برابر خراش و ساییدگی تولید می‌کند.
شرکت Tal mATERIALS INS روکش‌های مقاوم در برابر خوردگی تولید می‌کند.
شرکت آمریکایی QUANTUMSPHERE INC اقدام به تولید نانو ذرات فلزی و آلیاژ فلزی برای روکش‌های ضد خوردگی کرده است.
شرکت هندی United Nanotechnologies pvt .ltd روکش‌ ضد خوردگی برای فلزات سبک تولید می‌کند.
شرکت کانادایی Northern nanotechnologies نانو موادی برای تولید روکش‌های ضد سایش عرضه کرده است.
دانشگاه ایتالیایی Universita degli Studi di Padova به تولید روکش‌های فلزی نانو ساختار با ویژگی‌های مکانیکی و مقاومت خوردگی بالاتر از روکش‌های ساختاری معمول دست یافته است.
دانشگاه Edinburgh در انگلستان نیترید تیتانیوم نانویی را به عنوان روکش‌ سطحی برای محافظت در برابر سایش، خوردگی و فرسایش توسعه داده است. پوشش‌های مقاوم به تنش حاوی نانو ذرات سرامیکی هستند و در قسمت‌های متحرک خودرو یا ماشین‌آلات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوشش ذکر شده که با حمایت مالی وزارت دفاع آمریکا در سال 1996 میلادی، مورد مطالعه قرار گرفت و درتجهیزات نظامی مورد استفاده قرار گرفته است.
نانو پوشش‌های ضد خش و سایش، شفاف و مقاوم به اشعه ماوراء بنفش با استفاده از نانو ذرات سرامیکی، در پوشش‌های بنزهای مدل C'A'CL'SKL'SL'S'E به کار گرفته شده‌اند.
شرکت dURAVIT ( شرکت آلمانی تولید کننده لوازم حمام) تعداد زیادی محصولات ساخته شده با این فناوری را به فروش می‌رساند.
NANOSEAL66 محصول شرکت انگلیسی Eurochem auto chemicals است که با دارا بودن یک لایه مولکولی ثابت، علاوه بر بهبود کیفیت ظاهری رنگ، از آن محافظت می‌کند. این سیستم پیشرفته محافظتی، از یک پلیمر پیشرفته و نانو ذرات پوشاننده آب تشکیل شده است که در ترکیب با هم یک سری ویژگی‌هایی ایجاد می‌نمایند که قبلا در صنعت محافظت از رنگ خودرو دیده نشده است. این روکش، رنگ خودرو را شفاف نگه می‌دارد، از آسیب‌های ایجاد شده توسط نور ماورا‌ء بنفش و نمک محافظت می‌کند، باعث می‌شود شما یک ماشین زیبا داشته و هرگز نیاز به براق کردن نداشته باشید. این شرکت چنان از کیفیت محصول خود اطمینان دارند که یک گارانتی مادام‌‌العمر برای این محصول ارائه می‌کنند.
شرکت آلمانی Daimler chrysler رنگ جدیدی موسوم به نانو رنگ را به بازار ارائه نموده است که مقاومت به خراش آن، حداقل 3 برابر رنگ‌های معمولی است. نانو رنگ از ذرات سرامیکی، معدنی ساخته شده است که می‌توانند به شدت متراکم شده و مقاومت رنگ در مقابل خراش را بسیار بالا ببرند.
شرکت نیسان اولین شرکتی است که مدل‌های خود را با رنگ‌های ساخته شده از مواد خود تعمیر کننده پوشش داده است.

* تولیدروکش‌های ضد لک و خود تمیز شونده برای بخش‌های فلزی خودرو

این فناوری به منظور جلوگیری از باقی ماندن لک و کثیفی روی فلزات طراحی شده است. در این شیوه از لایه نانو کامپوزیتی نازکی برای حفظ جلوه ظاهری فلز استفاده می‌شود. به این ترتیب و با عامل‌دار کردن هوشمند سطح فلز، تمیز کردن آن هم به مراتب آسان‌تر خواهد بود.
این نوع روکش برای پوشاندن سطح فولاد ضد زنگ، مس، برنج و سایر قطعات فلزی خودرو مناسب است ولی برای سطوح شیشه‌ای مناسب نیست. از طرفی آن را با روش‌های ساده‌ای مانند اسپری کردن یا غوطه‌ور ساختن به کارگیر می‌گیرند که علاوه بر حفظ شفافیت یا مات بودن، در برابر اسیدها و بازها مقاومت شیمیایی بالایی دارد و در نتیجه خواص آنتی باکتریال یا محافظت در برابر خط کشیده شدن را نیز خواهد داشت. بنابر این فناوری، اثر انگشت به جای مانده روی فلز به سختی با چشم قابل تشخیص خواهد بود و هیچ ردی هم از اکسید شدن روی فلز مشاهده نخواهد شد و در نتیجه تمیز کردن فلز آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود و اثر انگشت‌ها را به راحتی و حتی با یک دستمال یا حوله خشک‌می‌توان پاک کرد، به طوریکه هیچ اثری از آن باقی نماند.
شرکت آلمانی nano-xgmbh دارنده این روکش‌ها است.
شرکت ceo تولید سطوح فوق‌العاده آب گریز خود تمیز شونده (ضد لک) می‌پردازد.
شرکت ASTI و R-CAST در توکیو به صورت مشترک روکش‌هایی با خواص خود تمیز‌شوندگی، ضد بخار گرفتگی، ضد میکروب بودن و حفاظت در برابر پرتوهای فرابنفش را توسعه داده‌اند.
شرکت AREVA T&D TECHNOLOGY CENTRE تخصص ویژه‌ای در زمینه نانو روکش‌هایی با خواص ضد لک، جاذب آب و ضد آب دارد.
شرکت آمریکایی Inframat corporation روکش‌های ضد کثیفی برای خودرو تولید می‌کند.
روکش‌های Nanomer محصول شرکت آمریکایی Nnocor با قابلیت تمیزشوندگی آسان در بازار عرضه می‌شوند.

یک نانومتر یعنی یک میلیاردم یک متر و در واقع نانو ‌معادل قطر چند اتم‌ است. در فناوری نانو باید خواص مواد را در مقیاس نانو بشناسیم و بدانیم که هر ماده‌ای در هر اندازه‌ای چه خواصی دارد. همچنین بتوانیم مواد را در آن مقیاس تولید کنیم و آن خواص را در کنترل خود داشته باشیم و بتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم و موادی با کارکرد جدید بسازیم که به مجموعه این فعالیت‌ها فناوری نانو می‌گوییم.
در بحث نانو به طور روزانه ما شاهد خبرهای مختلف در حوزه‌های مختلف از جمله پزشکی، هوافضا و صنایع دیگر هستیم و از آن ‌جا که در همه این بحث‌ها از مواد استفاده می‌شود، بحث نانو نیز در آن‌ها جایگاه دارد.
نانو در تمامی صنایع تأثیرگذار است و اهمیت دارد، همه صنایع در مسیر رشد و توسعه خود مجبورند از فناوری نانو استفاده کنند. تاکنون فناوری‌هایی که بشر در اختیار داشته، در حد میکرو بوده و با جلو رفتن و پیشرفت‌های مختلف به فناوری نانو خواهیم رسید و صنایع نیز برای رسیدن به این پیشرفت باید در این حوزه فعال شوند.

/ 0 نظر / 105 بازدید